شرکت بازرگانی همراهان پیشرو تجارت

   

حوالجات ارزی (t/t)

 

T/T همان پرداخت نقدی از طریق حواله می باشد. TT مخفف کلمه Telegraphic Transfer یا انتقال تلگرافی است.
در حال حاضر به دلیل اعمال تحریم ها علیه بانکها و وجود مشکلات جهت روش پرداخت LC  روش TT رایج ترین شیوه پرداخت خارجی می باشد.
در این روش فروشنده خارجی ابتدا مبلغی بین ۱۰ تا ۵۰ درصد وجه  کالا (طبق پروفرما) را به عنوان پیش پرداخت از خریدار مطالبه می نماید. (Down Payment or Deposit). اعلام این رقم بستگی به نظر فروشنده دارد و نمیتوان برای آن قاعده مشخصی نظر گرفت، اما معمولا از ۵۰ درصد تجاوز نمیکند و معمولا قابل چانه زنی است.( البته متداول ترین و معقول ترین رقم درصد پیش پرداخت معمولا ۳۰% می باشد).
خریدار پس از توافق با فروشنده مبلغ پیش پرداخت را به حساب اعلام شده فروشنده حواله ارزی خواهد نمود (حواله T/T). اما از آنجا که بانکهای ایران در مورد ارسال حوالجات ارزی تحت تاثیر از تحریم های بین المللی  می باشند، لذا گزینه مناسب معمولا انتخاب یک شرکت صرافی از نوع دوم (شرکت دارای مجوز از بانک مرکزی با اختیار فروش حواله ارزی) می باشد.
پس از دریافت پیش پرداخت از طرف فروشنده ، فروشنده خارجی به تولید و آماده سازی و نهایتا" بارگیری کالا اقدام می نماید و در ازای ارائه کپی بارنامه و سایر اسناد حمل الباقی مبلغ پروفرما را از خریدار مطالبه می نماید. در این مرحله نیز خریدار پس از پرداخت الباقی مبلغ کالا (Balance Payment) اقدام به تسویه حساب با فروشنده نموده و بعد از وصول مبلغ توسط فروشنده اصل اسناد حمل کالای ارسال شده را برای خریدار می فرستد از طریق شرکت های پست سریع مثل  DHL یا TNT  یا  ARAMEX.
ریسک خرید و واردات کالا از طریق TT بسیار بالا است. زیرا فروشنده تا تمامی مبلغ کالای خود را دریافت نکند اسناد مالکیت کالا را برای خریدار ارسال نخواهد کرد و از طرفی خریدار نیز تمام وجه کالا را ارسال کرده است بدون اینکه کالا و اسناد را دریافت کرده باشد.
 بنابراین توصیه می گردد در این نوع معاملات ، قبل از خرید اعتبار شرکت فروشنده از طریق سفارت متبوع آن شرکت، در ایران و یا از طریق اتاق های مشترک بازرگانی و یا از طریق بازرگانی در مبدا از شرکت تولیدکننده نسبت به راستی آزمایی و اصالت فروشنده اقدام شود.

در سالهای گذشته و با توجه به تحریم هایی که متاسفانه بصورت ناعادلانه و غیرقانونی برای تجارت و کار با تجار و بازرگانان ایرانی وضع شده است ،همواره نقل و انتقال ارز حاصل از صادرات و واردات جزء یکی از مهمترین دغد غه های تجار و بازرگانان در داخل و یا خارج از ایران بوده است , لذا تا برطرف شدن این موانع می توانیم برای حوالجات ارزی و انتقال ارز  به ایران جهت تجارت از سیستم های زیر استفاده نماییم:صرافی ها

که بطور کلی بر دو نوع هستند:
 نوع اول که با توجه به محدودیت هایی که دارد فقط می تواند در عرصه خرید و فروش داخلی فعال باشد.  
و صرافیهای نوع دوم که می توانند ضمن  فعالیت  در  عرصه  خرید و فروش داخلی  نسبت  به  دریافت ارز و انتقال آن به  سایر  کشورها اقدام نمایند .شرکت همراهان پیشرو تجارت ضمن داشتن قرارداد رسمی با چندین صرافی معتبر کشور و مجوز تایید شده شده از سوی  بانک  مرکزی ایران  می تواند نسبت به نقل و انتقال  کلیه ارزهای خارجی از داخل ایران به سرتاسر جهان در عرض چند ساعت و یا حداکثر تا یک هفته ی کاری با اخذ نازل ترین کارمزد و یا حتی در اکثر از موارد  بدون دریافت کارمزد، نسبت به نقل و انتقال وجوه حاصل از صادرات و واردات و یا سایر وجوه ارزی ،بارعایت قوانین و مقررات مبارزه با پولشوئی اقدام نماید.

 بانک ها


با توجه به اینکه در خارج از کشور و اللخصوص در کشورهای حوزه خلیج فارس و دریای عمان  معمولا بانک  ملی ایران ، بانک صادرات، بانک ملت  و همچنین بانک پارسیان حضوری فعال دارند می توان جهت افتتاح حساب و نیز دریافت وجه نقد حاصل از صادرات و توزیع آن نزد بانک اقدام نمود. گزینه ای دیگر برای انتقال ارز به داخل کشور استفاده از  شبکه های بانکی است که البته این امر در حال حاضر با مشکلاتی روبروست، لیکن باتوجه به صرفه ی اقتصادی آن از جمله طرق مطمئن در زمینه انتقال ارز حاصل از صادرات کالا به داخل کشور است .

اعلام ساعت و دمای جهانی

www.abchina.com/en

www.boc.cn