شرکت بازرگانی همراهان پیشرو تجارت

   

 

تعریف فرش ماشینی

فرش ماشینی به گونه‌ مصنوعی از قالی گفته می شود که بر خلاف قالی دستبافت توسط ماشین الآت صنعتی بافته می‌شود و به دلیل سرعت بالای تولید و همچنین ارزان بودن مواد اولیه نسبت به قالی دستبافت قیمت بسیار ارزانتری دارد.


تاریخچه فرش ماشینی:

پیدایش فرش ماشینی در کشورمان نشان می‌دهد که این محصول در ایران عمری تقریباً ۴۰ ساله دارد. در ابتدای دهه ۵۰ اولین فرش ماشینی تولید داخل در کارخانجات مخمل و ابریشم کاشان توسط ماشین‌های مخمل بافی ژاکارد و با الیاف مصنوعی براق و پرز نسبتاً کوتاه و وزن سبک، بافته و روانه بازار گردید. همزمان با آن عده‌ای از تجار، فرش‌هایی با همین مشخصات و تا حدی مرغوب ‌تر از کشور بلژیک وارد بازار ایران نمودند و سلیقه ایرانی را با پدیده فرش ماشینی آشنا کردند.
 با مشاهده استقبال نسبتاً مطلوبی که مردم از فرش ماشینی به عمل آوردند صاحبان گروه صنعتی بهشهر(خاندان لاجوردی) که از کارخانه ‌داران و سرمایه ‌گذاران خوشنام کشور بودند، اقدام به تاسیس شرکت بزرگی به نام شرکت صنایع کاشان (فرش راوند) نمودند که فعالیت آن در زمینه تولیدات مواد مرتبط با فرش و همچنین خود فرش ماشینی بود و اولین محصول آن در سال ۱۳۵۳ به بازار عرضه شد. این محصول با نمونه‌های قبلی کاملاً متفاوت و شباهت‌های زیادی به فرش دستباف داشت که به خصوص نوع پشمی آن فوق‌العاده مورد استقبال عمومی قرار گرفت. متعاقبا آن شرکت‌های دیگری از جمله شرکت شهباف که بعدها به فرش گیلان تغییر نام داد و همچنین شرکت‌های فرش پارس و مولن روژ (نقش ایران) و فرش اکباتان تاسیس و به رقابت پرداختند.
 این امر تا اواخر سال ۵۷ به طور معمول ادامه داشت و شرکت‌های بزرگ تولیدکننده فرش با هم در حال رقابت بودند. پس از مصادره اموال و کارخانجات تعدادی از سرمایه ‌داران ایرانی در سال ۵۸ از جمله شرکت های ملی (مصادره شده)، کارخانجات فرش ماشینی موجود نیز چون صدها واحد تولیدی دیگر زیر پوشش مدیریتی سازمان‌های دولتی مثل سازمان صنایع ملی ایران، بنیاد مستضعفان و جانبازان و … درآمد و مدیران دولتی اکثراً کم تجربه و بیگانه با مسائل صنعت، به مدیریت این کارخانجات بزرگ و با ارزش منصوب شدند و از آن پس منحنی حیات این کارخانجات به سراشیبی افتاده و رو به افول نمود. در سال ۵۷ تعدادی از متخصصان صنعت نساجی و دست‌اندرکاران صنعت فرش ماشینی و همچنین پاره‌ای از کارخانه‌داران که تا آن زمان در رشته‌های دیگر نساجی فعال بودند به فکر ایجاد واحدهای جدید فرش ماشینی افتادند و کارخانجاتی از قبیل قالی سلیمان، فرش مشهد، فرش شیراز (دناژ)، فرش مازندران، فرش باستان و ستاره کویر و تعدادی دیگر در گوشه و کنار کشور و با ماشین‌های مربوط به آن زمان مثل وندویل و TEXTIMA شروع به کار نمودند و از همین جا سیر تحول فرش ماشینی در بخش خصوصی و توقف یکی پس از دیگری کارخانجات بزرگ موجود تحت پوشش دستگاه‌های دولتی آغاز شد. با انتقال تدریجی متخصصان شاغل در کارخانه‌های بزرگ به کارخانه‌های نوپا رقابت جدیدی در زمینه تولید فرش ماشینی در میان واحدهای بخش خصوصی در گرفت، ولی تحول اساسی در صنعت فرش ماشینی در کشور از سال ۶۵ شروع شد که این سیر تحول موجب ایجاد بیش از ۱۶۰۰ واحد کوچک و بزرگ تولیدکننده فرش گردید که در حال حاضر مشغول رقابتند.روش تولید فرش ماشینی:

فرش ماشینی توسط ماشین آلات مختلفی تولید می‌گردد که می‌توان به دستگاه‌های تکسیما، واندویل، شونهرAlpha ,CRX، ASR، VTR و... اشاره کرد. جنس هر فرش نیز می‌تواند آکریلیک یا BCF ومخلوطی از این دو، یا الیاف جدید ابریشم مصنوعی (پلی استر) باشد.  قابل ذکر است که فرش‌های ۱۰۰٪ آکریلیک دارای کیفیت و قیمت بالاتری هستند ولی فرش‌های ابریشم مصنوعی در حال حاضر به دلیل عدم پرزدهی و شستشوی بسیار آسان وثبات و درخشندگی بالا در بازارهای جهانی بعنوان بهترین کفپوش مورد توجه قرار گرفته است.مفهوم شانه و تراکم :

هر فرش دو نوع تراکم دارد : عرضي و طولي
• تراكم عرضي فرش (شانه): به تعداد ريشه (گره رنگ) در يك متر از عرض فرش مي گويند كه به نام شانه شناخته مي شود. براي مثال: قالي 500 شانه به اين معني است که در هر متر از عرض فرش معادل 500 ريشه (گره رنگ) بافته شده است.
• تراكم طول فرش (تراکم): به تعداد ريشه (گره رنگ) در يك متر از طول فرش مي گويند. براي مثال: قالي با تراكم 700 يعني در يك متر از طول فرش معادل 700 ريشه (گره رنگ) بافته شده وجود دارد.
• تعداد ريشه (گره رنگ) در يك متر مربع از فرش: تراكم عرضي ضرب در تراكم طولي را گويند.


شهرهای تولید کننده فرش ماشینی:

کارخانجات فرش ماشینی در اکثر شهرهای کشور وجود دارد ولی بسته به امکانات در برخی شهرهای کشور از کثرت بیشتری برخوردار است که می‌توان در ابتدا کاشان و بعد آران و بیدگل بعنوان پایتخت فرش ماشینی ایران که در این شهر بیش از ۷۰۰ واحد فعال در امر تولید فرش ماشینی فعال است. همچنین تولید فرش ماشینی در شهرهای مشهد، دلیجان، یزد، اصفهان و تهران , ماکو نیز وجود دارد.


اصطلاح لچگ ترنج و حاشیه:

فرش‌های سنتی ایران عموماً دارای گلی در وسط به نام ترنج هستند که یادآور حوض‌های خانه‌های قدیمی می‌باشند. چهار مثلث در چهار گوشهٔ فرش لچک‌ها را تشکیل می‌دهند. قاب دور فرش به نام حاشیه خوانده می‌شود. ترنج به شکل دایره (مانند تصویر روبرو) یا بیضی و برخی اوقات دوکی شکل می‌باشد. طرح لچک‌ها معمولاً برگرفته از ترنج همراه با اضافاتی است.


فرش ماشینی تمام ابریشم:

این مدل فرش به دلیل شباهت زیاد با فرش‌های ابریشم تبریز و قم نامگذاری شده است. در بافت این مدل فرش‌ها از نخ پلی استر برای شفافیت فرش استفاده می‌شود. بیشتر طرح‌ها و نقشه‌ای فرش تمام ابریشم ماشینی از طرح‌های فرش‌های ابریشم تبریز اقتباس شده است.

تولید فرش ماشینی شامل سه مرحله اصلی ریسندگی ، بافندگی و تکمیل فرش  می باشد.
برای تولید فرش ماشینی ، در ابتدا الیاف به کارخانه وارد شده ، پس از رنگرزی و با تنوعی از رنگ های مختلف تحویل واحد ریسندگی نخ و با نمره های متفاوت به نخ هیت ست  تبدیل می شوند ، در ادامه به واحد بافندگی منتقل  و فرایند بافت  بوسیله دستگاه فرشبافی انجام میشود. در انتها پس از آهار زنی و شیرینگ و بسته بندی در واحد تکمیل فرش جهت فروش به بازارهای مقصد ارسال میشود.  در ادامه  همراه با تصاویر کارخانه فرش مشهد ، نحوه تولید فرش ماشینی از ابتدا تا انتها را مشاهده می کنید .


ریسندگی:

در این واحد نخ  لازم برای بافت فرش تهیه می شود.
فرش ماشینی از سه دسته نخ به نامهای نخ تار از جنس پنبه ، پلی استر و نخ پود از جنس جوت و نخ خاب یا ریشه که از جنس آکریلیک یا پلی پروپیلن یا پلی استر و در بعضی موارد ویسکوز بافته می شود . در یک فرش ۱۲متری معمولا" حدود ۸۲% آن نخ خاب ۱۲% نخ پود و ۶%  نخ تار می باشد.


بافندگی:

فرش ماشینی توسط ماشین آلات مختلفی بافته می شود که می توان به دستگاه های تکسیما، واندویل CRX ، ASR ، VTR و HCP اشاره کرد.
در تولید فرش ماشینی از دو دهنه کار استفاده می شود که در اصطلاح " فرش رو و زیر بافت " گفته میشود ، دو فرش دارای خاب مشترک  توسط تیغه برش که همراه بافت در حال حرکت است برش داده شده  و  از هم تفکیک می گردد.


تکمیل فرش:

پس از بافت ، فرشها به سالن تکمیل فرش ماشینی منتقل و در  آنجا به ترتیب ، مراحل زیر را پشت سر میگذارند :
1. تیغه
2. آهار زنی پشت فرش
3. شیرینگ (پرداخت سطح فرش)
4. برش طولی و عرضی فرش
5. لبه دوزی ، زیگزاگ  و  ریشه زنی
6. کنترل کیفیت
7. رول و بسته بندی جهت ارسال به انبار و یا بازاربازار صادراتی فرش ماشینی ایران

در حال حاضر کشور چین ،بزرگترین بازار صادراتی فرش ماشینی ایران است و تولید سالانه فرش ماشینی در ایران بالغ بر ۱۲۰ میلیون متر مربع برآورد می‌شود که در مجموع افزون بر یک هزار واحد تولیدی دارای مجوز در این صنعت کشور فعال است.
هم اکنون کشور ترکیه اصلی ترین رقیب ایران در صنعت فرش ماشینی به شمار می رود، با این وجود محصولات تولیدی کشور ترکیه به لحاظ طرح، نقشه، تراکم و کیفیت به هیچ وجه قابل رقابت با فرش های ایرانی نیست.
علاوه بر چین، کشورهای عربی، آسیای میانه، عراق، افغانستان، استرالیا، کانادا، سوئد، ژاپن و دیگر کشورهای اروپایی به عنوان بازارهای صادراتی فرش های ماشینی ایران شناخته می شوند.
قابل ذکر است که سالانه نزدیک به 120 میلیون متر مربع فرش ماشینی در کشور تولید می‌شود و همچنین میزان 500 میلیون دلار فرش ماشینی از کشور صادر می‌شود.
در سه سال اخیر چین اولین مشتری فرش ماشینی ایران بوده که بیشترین صادرات فرش ماشینی به این کشور انجام شده است.


شرکت بازرگانی همراهان پیشرو تجارت و صادرات فرش به چین
در همین راستا شرکت بازرگانی همراهان پیشرو تجارت مفتخر است که یکی از صادر کنندگان انواع فرش ماشینی و تابلو فرش به کشور بزرگ چین بوده است و توانسته با تجربه بیش از دو دهه خود در بحث بازرگانی و تجارت ، فرش این محصول با ارزش ایرانی را به بازرار بزرگ جهانی قالی (چین) عرضه کند.
همچنین این مجموعه در فروردین سال 96 در نمایشگاه بزرگ چین در شانگهای شرکت کرده و فرش ماشینی ایرانی را در این نمایشگاه بزرگ به جهانیان معرفی کرده است.